12 grudnia w Auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbyła się uroczystość
wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Wśród wyróżnionych znalazł się Kamil Antosik, uczeń klasy 2b naszego Liceum.
Serdecznie gratulujemy!

11 grudnia rano aula była już gotowa do rozgrywek. Na 24 graczy czekały komplety Scrabble oraz nagrody - gry edukacyjne i towarzyskie, ukryte w mikołajowym worku.

Turniej uroczyście otwarła Pani Dyrektor Mariola Reguła, w krótkim wystąpieniu przypominając ciekawą historię gry Scrabble i życząc wszystkim jak najlepszej zabawy.

Cztery rundy intelektualnej rozrywki i rywalizacji przebiegały w bardzo miłej atmosferze.

Zwycięzcami w kategorii szkół podstawowych zostali: Roman Stanecki (I miejsce), Szymon Olajossy (II miejsce) i Konstanty Lis (III miejsce) - uczniowie SP nr 36.

Wśród licealistów najlepszym graczem okazał się Aleksander Rogowski, II miejsce zdobył Jakub Burnetko, a III Oliwia Grabska.

Gratulujemy!

Najmniejszy Teatrzyk w Krakowie

SCENA NA CHEŁMOŃSKIEGO W NOWYCH DEKORACJACH

miał zaszczyt przedstawić

5 grudnia 2019 roku

spektakl pt.

„Kubuś Puchatek, czyli w poszukiwaniu czasu"

Uczniowie XIV LO wystąpili w rolach: Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Królika, Kangurzycy, Maleństwa, Kłapouchego
i Sowy Przemądrzałej. W roli tygrysa wystąpił gościnnie
uczeń Liceum Aktorskiego.

Inscenizacja powstała na motywach znanej powieści Alana Alexandra Milne’a.
  Oklaskiwaliśmy atrakcyjną scenografię, popisy gry szkolnych aktorów i ekspresywną muzykę.
Na zakończenie wszyscy otrzymaliśmy mikołajkowe niespodzianki.

W dniu 28.11.2019 odbyło się spotkanie młodzieży z panem  Mateuszem Trojańskim. Przeprowadził on ponad godzinne warsztaty wprowadzające w tematykę wystawy.

Zapraszamy wszystkich chętnych do jej obejrzenia w świetlicy szkolnej. Wystawa będzie u nas do połowy stycznia 2020 roku.

W dniu 26.11.2019 zawitała do naszej szkoły Wystawa  „Jestem  stąd. Polska wielu narodów”.

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie oraz Dom Anny Frank w Amsterdamie w Holandii.

Wystawę mamy możliwość obejrzeć dzięki współpracownikowi  Domu Anny Frank – panu Mateuszowi Trojańskiemu, który zgodził się ją udostępnić na prośbę nauczycielki języka niemieckiego – Beaty Gutowskiej.

Tematami przewodnimi wystawy są  historia, kultura oraz dzień dzisiejszy mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających w Polsce. Zgodnie z  obowiązującym w Polsce prawem za mniejszości narodowe uważa się:  Białorusinów, Czechów, Litwinów, Niemców, Ormian, Rosjan, Słowaków, Ukraińców i Żydów, natomiast za etniczne: Karaimów, Łemków, Tatarów i Romów. Na wystawie zaprezentowane zostały ponadto dwie grupy ludności (Kaszubi i Ślązacy), które nie posiadają oficjalnego statusu mniejszości etnicznej czy narodowej, lecz niektórzy ich przedstawiciele aspirują do tego miana.

Katalog wystawy pod redakcją Martyny Grądzkiej – Rejak i Piotra Trojańskiego powstał w 2012 roku w ramach polsko-holenderskiego projektu „Holocaust Education in Europeean Perspective”. Jego reprint miał miejsce w 2016 roku w ramach projektu „The Future of Auschwitz and Holocaust Education in Authentic Memorial Sites”. Obydwa projekty realizowane były przez Państwowe Muzeum Auschwitz –Birkenau w Oświęcimiu i Dom Anny Frank w Amsterdamie dzięki wsparciu finansowemu Rządu Królestwa Niderlandów.

Wszystkie klasy oglądają i omawiają wystawę w ramach godzin wychowawczych.