Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

XIV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

Czemu i czy w ogóle warto uczestniczyć w wycieczkach szkolnych? W odróżnieniu od wielu innych jestem osobą, która chętnie korzysta z tego typu okazji. W ciągu tego roku szkolnego uczestniczyłam w wielu wycieczkach organizowanych przez nasze liceum. Najczęściej wychodziliśmy teatru na wieczorne spektakle. Miałam przyjemność zobaczyć takie przedstawienia jak: Salinger, Śluby panieńskie, Wszystko wymyka się. Wszystkie grane przez młodych aktorów z PWST, co czyniło je dla nas atrakcyjnymi. Byliśmy też w Teatrze „Groteska” na Mistrzu i Małgorzacie oraz Don Kichocie.
Ale przecież wycieczki to nie tylko teatr. W naszej szkole działa Akademia Filmowa – chodzimy do kina na ambitne filmy, których projekcja poprzedzona jest krótkim komentarzem. W tym roku obejrzeliśmy cztery ciekawe filmy, m. in. Kwiat pustyni, Odgłosy robaków, zapiski mumii czy Galerianki.
Nasi nauczyciele zorganizowali również dwie wycieczki do Warszawy. Pierwsza odbyła się jesienią, w październiku; wtedy odwiedziliśmy miejsca związane z historią II wojny światowej – m.in. więzienie na Pawiaku, katownię gestapo w alei Szucha oraz wiele innych miejsc pamięci. Drugi wyjazd odbył się już na początku wiosny, w marcu, hasło wycieczki brzmiało: „Cały naród buduje swoją stolicę“. Wtedy zwiedzaliśmy Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Sejm, kościół św. Anny i wiele innych interesujących miejsc.
Pomimo wyczerpującej marszruty wycieczki te okazały się ciekawą i przyjemną formą edukacji; wróciliśmy z większą wiedzą na temat naszego kraju, ponadto mogliśmy lepiej poznać ludzi w grupie. Każdy wyjazd okazał się wart uwagi i wolnego czasu. Myślę, że takich wycieczek byłoby więcej, gdyby nie znikome zainteresowanie światem ze strony wielu uczniów naszego liceum. Dlatego chciałabym do udziału w wycieczkach szkolnych zachęcić wszystkich tych, którzy jeszcze się do nich nie przekonali.
Jeżeli macie pomysł na wycieczkę, znacie miejsca, które warto odwiedzić, wiecie, co warto obejrzeć, zgłaszajcie pomysły nauczycielom (którzy są zawsze na takie propozycje otwarci!!). Sami możecie zadecydować, z którym nauczycielem wyjechać i które miejsca zwiedzić! Z własnego doświadczenia wiem, że naprawdę warto!

Olga Kästner, kl. 1a

Tu są zdjęcia z "najazdów" uczniów "Czternastki" na Warszawę:
I najazd (m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejm)
II najazd (m. in. Belweder, Pawiak, aleja Szucha - mauzoleum)
III najazd (m. in. Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Sejm)
IV najazd (m. in. Centrum Nauki "Kopernik", Teatr Narodowy, Pałac Prezydencki, Muzeum Powstania Warszawskiego)
V najazd (m. in. zwiedzanie głównych placów miasta - "salonów" stolicy, Zamek Królewski, Łazienki, Muzeum Powstania Warszawskiego, film Warszawa 1935 - rekonstrukcja miasta w 3D)

Zdjęcia w tekście przedstawiają: nas na tle Belwederu, autorkę tekstu w otoczeniu profesorów na placu Krasińskich w Warszawie, nas przed Pomnikiem Bohaterów Getta [warszawskiego].

Copyright © 2021 High School Rights Reserved.

Oferta edukacyjna 2016/2017