2016 jest Rokiem Henryka Sienkiewicza, autora takich powieści jak: "Quo vadis", "Krzyżacy", "Trylogia", "W pustyni i w puszczy", "Rodzina Połanieckich", "Bez dogmatu", licznych opowiadań oraz nowel, a także listów z podróży. Polska świętuje potrójną rocznicę swojego najsłynniejszego pisarza, nadal najczęściej tłumaczonego na języki obce: 170-tą otrzymania w 1905 roku literackiej nagrody Nobla, 100-tną śmierci.

My przystępujemy do realizacji projektu edukacyjno-artystycznego o nazwie: „Potyczki z Sienkiewiczem”, którego motto stanowią słowa poety Jana Lechonia wygłoszone na pogrzebie wielkiego epika: „nikt przed nim i nikt po nim nie uczynił Polski tym, czym być dla nas powinna – dumą”.

Nasze twórcze działania w formie rywalizacji indywidualnej, klasowej, szkolnej między uczniami gimnazjum oraz liceum o Złote, Srebrne i Brązowe Pióra będą przebiegały do listopada, kiedy 15-tego przypada rocznica śmierci powieściopisarza w 1916 roku w Szwajcarii. Zmarł na obczyźnie, ale spoczywa w swoim kraju, w stolicy, w krypcie katedry św. Jana.

Obejrzymy Sienkiewicza na ekranie filmowym w szkole. Sprawdzimy swoją znajomość „Quo vadis”, powieści nagrodzonej Noblem, w konkursie czytelniczym organizowanym przez bibliotekę. Odwiedzimy Sienkiewicza na jego włościach w Oblęgorku.

Henryk Sienkiewicz nie tylko pisał, to był też sprawny rysownik, dlatego ogłaszany dziś projekt skłania do dwóch rodzajów aktywności artystycznej: tak słowem, jak i obrazem.

Mierząc się z losami Henryka Sienkiewicza, możesz przygotować:

·         prezentację biografii,

·         karykaturę postaci,

·         laudację twórczości.

Mierząc się z tekstami Henryka Sienkiewicza, możesz przygotować:

·         promocję dzieła,

·         ilustrację wydarzenia,

·         charakterystykę bohatera.

Pracę należy oddać do 4 listopada. O formie kreacji decyduje autor.

Zachęcamy do stosowania oryginalnych technik.

Na finał, w przeddzień Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości, w szkolnej auli odbędzie się z waszym udziałem uroczysta debata polonistów i historyków nad bohaterem projektu. Przekonamy się, czy Henryk Sienkiewicz „wielkim pisarzem był”.

Pomysłodawca i koordynator:

Jolanta M. Stachowska

Copyright © 2022 High School Rights Reserved.