Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

XIV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

CZY EBOOKI ZASTĄPIĄ KSIĄŻKI PAPIEROWE​?

Czytelnictwo w ostatnich latach przeżywa wyraźny kryzys o czym donoszą częste badania społeczne. Czy to oznacza, że skoro rzadziej spędzamy wolny czas w towarzystwie książki czytelnictwo naprawdę zamiera , a skutkiem tego będą puste półki w księgarniach? Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy coraz popularniejsze e-booki(książki w wersji elektronicznej) nie zastąpią książki papierowej. Zdania są podzielone. Z jednej strony dostęp do e-booków jest o wiele łatwiejszy i tańszy niż do książek tradycyjnych, ale z drugiej, o czym doskonale wiedzą „hobbiści czytania” nic nie zastąpi szelestu papieru i magi realnej książki. Miejmy nadzieję, że w naszym życiu znajdą swoje miejsce zarówno książki tradycyjne jak i te w wersji elektronicznej.

 

Na początku marca obchodzono Międzynarodowy Tydzień E-książki (ang. Read an E-Book Week) ,został on zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-czytania.

Przypatrzmy się zatem książce w tej wersji , która ma liczne zalety:

* E-książki są "lekkie" i nie zajmują miejsca na półkach - ważą tyle co urządzenie, na którym je czytamy, czyli w przypadku czytników książek elektronicznych ok. 200-300 gramów.

* Czytniki ebooków mają nieduże rozmiary, co sprawia, że z łatwością mogą się zmieścić w torebce a nawet w kieszeni ubrania. 

* Na czytniku może być zapisanych nawet kilkadziesiąt tytułów, które bez problemu można zabrać w podróż. 

* Ebooki są dostępne w księgarniach internetowych 24 h/na dobę. W dowolnej chwili można je kupić i od razu po zakupie zacząć czytać!

* Niektóre książki elektroniczne można pobrać legalnie za darmo np. w niektórych serwisach i księgarniach internetowych.

* Ponieważ dopuszczalne jest tworzenie kopii na użytek własny, poza czytnikiem można czytać ebooka na telefonie i komputerze.

* E-książki można "przeszukiwać". Dzięki wyszukiwarce można łatwo odnaleźć interesujący fragment tekstu.

* Czytanie ebooków jest dyskretne, gdyż urządzenia nie pokazują innym co czytamy, co może być istotne w przypadku krępujących tytułów.

* Czytniki e-książek mają wbudowane różne funkcjonalności, które znacząco wpływają na komfort czytania (regulacja wielkości czcionki, regulowane podświetlenie, regulowana temperatura barw) co może być szczególnie istotne dla osób słabowidzących lub mających kłopoty ze wzrokiem.

A wady?:

* Nie pachną jak tradycyjne książki.

* Nie mają atrakcyjnej okładki i ilustracji.

* Nie wszystkie książki są dostępne w formie elektronicznej.

* Potrzebują zasilania. Jeśli wyczerpie się bateria, a nie ma możliwości naładowania urządzenia, to możemy zapomnieć o czytaniu.  

 

Dla osób, które już jakiś czas temu porzuciły tradycyjne książki na rzecz ebooków, darmowe e-booki bez wychodzenia z domu!

 

 

Wybrane księgarnie internetowe:

Publio.pl

Księgarnia internetowa Publio.pl oferuje najlepsze ebooki, audiobooki, eprasę, darmowe książki mobi kindle. Księgarnia oferuje także zbiór darmowych e-booków. https://www.publio.pl   https://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html

Woblink.com

Woblink.com to jedna z największych platform sprzedających ebooki, audiobooki i książki drukowane w Polsce. W swojej ofercie posiada tytuły największych polskich wydawców – nowości, bestsellery, a także klasykę literatury. Oferuje także zbiór e-booków do pobrania    za darmo. https://woblink.com/  https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe

Virtualo.pl

Virtualo.pl to nowoczesna księgarnia internetowa specjalizująca się w sprzedaży książek elektronicznych w formie ebooków i audiobooków. Oferuje pulę darmowych ebooków. https://virtualo.pl/  https://virtualo.pl/ebooki/?price=1

Ebookpoint.pl

Księgarnia internetowa sprzedająca ebooki i audiobooki. Posiada również zasoby do pobrania  za darmo. https://ebookpoint.pl/  https://ebookpoint.pl/kategorie/darmowe

Wybrane wypożyczalnie e-booków:

IBUK Libra 

IBUK Libra to wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN z całodobowym dostępem do publikacji z różnych dziedzin. Platforma udostępnia publikacje w wersji elektronicznej oraz – dla zainteresowanych – inne zasoby edukacyjne z portfolio Grupy PWN. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych, wydanych przez najważniejsze, renomowane polskie oficyny. Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem.

Wiele bibliotek publicznych udostępnia darmowe kody, uprawniające do korzystania ze wszystkich zasobów platformy. Można sprawdzić na stronie swojej biblioteki, czy istnieje taka możliwość.  https://libra.ibuk.pl/

Legimi

To jedna z najbardziej popularnych wypożyczalni e-booków i audiobooków w Polsce. Możemy z niej korzystać na czytniku e-booków, smartfonie, tablecie oraz komputerze. Po wykupieniu jednego z abonamentów (limitowanego lub nielimitowanego) użytkownik zyskuje dostęp do e-książek. Usługę można przetestować całkowicie za darmo przez 7 dni. https://www.legimi.pl/

 

 

Empik Go

To usługa, która działa na podobnych zasadach co Legimi. Aplikacja Empik Go póki co jest przeznaczona głównie dla smartfonów i tabletów. Jednak można z niej skorzystać również                   na czytnikach Onyx Boox, które działają w oparciu o system Android. Z aplikacji można skorzystać po wykupieniu abonamentu. Aplikacja oferuje możliwość bezpłatnego testowania przez 7 dni. https://www.empik.com/go

Kupno czytników:

Sklep czytio.pl

Czytio.pl to sklep internetowy, który skupia swoją działalność na czytnikach książek elektronicznych, jednej z najszybciej rozwijających się technologii ostatnich lat. Prezentowane w ofercie sklepu modele czytników (PocketBook, Onyx Boox, Kindle) spełniają wysokie standardy jakości, posiadają gwarancję oraz cieszą się uznaniem ekspertów branżowych i dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Po zakupie wybranych czytników sklep przesyła kod promocyjny na dostęp przez 60 dni       do serwisu Legimi w którym jest ponad 25 tysięcy ebooków i audiobooków bez limitu.

https://czytio.pl/

 

 

Zobacz, jakie nowości wydawnicze pojawią się na rynku w 2021 roku!

Przeczytaj zapowiedzi i recenzje najnowszych książek i dowiedz się, co będzie na topie w 2021 roku!

 

KLIKNIJ I ZOBACZ NOWOŚCI WYDAWNICZE 

 

Propozycje lekcji i warsztatów bibliotecznych on-line

organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ – CO NAS CZEKA W PRZYSZŁOŚCI

 

Podróż przez historię, teraźniejszość i przyszłość technologii, która ma szansę odmienić świat. Do czego można wykorzystać wirtualna rzeczywistość? Uczestnicy zajęć będą zwiedzać świat za pomocą wirtualnej rzeczywistości, podziwiać dzieła sztuki.

Potrzebne do zajęć: dostęp do komputera dla każdego uczestnika, zainstalowany program Zoom

Zajęcia dla klas V-VIII oraz uczniów szkół średnich

Terminy: czwartki o godz. 10:00

Rezerwacje: Arteteka, tel. 12 375 21 40, 12 375 21 41

AKTYWNY TY, CZYLI IDZIEMY W TATRY

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych turystyką górską. W czasie cyklicznych spotkań uczestnikom zostanie zaprezentowane, jak przygotować się do wycieczki w góry, co zabrać, jakie tatrzańskie dolinki, hale czy szlaki wybrać na pierwszy wypad w góry. Oczywiście, znajdą się też informacje i opisy szlaków dla bardziej wytrawnych turystów, chcących wybrać się na wymagające i trudne szczyty. Na koniec każdego spotkania uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz przygotowany na https://quizizz.com.

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. +48 12 375 22 75

NAPISZ TO PO JAPOŃSKU

Celem zajęć jest przybliżenie systemu pisma japońskiego poprzez prezentację i część warsztatową. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się pociągnięć pędzlem niezbędnych do poprawnego zapisu japońskich ideogramów. Pod koniec zajęć uczestnicy będą potrafili zapisać własne imię w dwóch alfabetach japońskich i, dodatkowo, poprawnie wymówić japońskie pojęcia (takie jak sushi), a także tytuły i imiona postaci z popularnych mang i anime.

Potrzebne do zajęć: dostęp do komputera dla każdego uczestnika, zainstalowany program Zoom, papier (gładki, w kratkę, w linie – dowolnie, format dowolny), narzędzia do pisania – najlepiej pisaki typu pędzelek, przy ich braku długopis/cienkopis/pisak.

Zajęcia dla młodzieży ze szkół średnich, studentów oraz uczestników Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Rezerwacje: Arteteka, tel. 12 375 21 40, 12 375 21 41

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest cyberbezpieczeństwo. Poznają rodzaje zagrożeń związanych z Internetem, m.in. czym jest uzależnienie od Internetu, cyberstalking, phishing itp. Oprócz tego podczas części praktycznej uczniowie będą testować bezpieczeństwo adresów e-mailowych oraz dowiedzą się, w jaki sposób ustrzec się przed niepożądanym oprogramowaniem.

Potrzebne do zajęć: dostęp do komputera dla każdego uczestnika, zainstalowany program Zoom

Zajęcia dla klas IV-VIII oraz uczniów szkół średnich

Rezerwacje: Arteteka, tel. 12 375 21 40, 12 375 21 41

ZAKAZANE KSIĄŻKI - DLACZEGO NIEKTÓRYCH KSIĄŻEK NIE WOLNO CZYTAĆ?

Co mają wspólnego ze sobą Czerwony Kapturek i Shrek? Przez stulecia powstało wiele książek, które zostały uznane za niezdatne do czytania. Dlaczego ludzie piszą książki, a inni ich zakazują? Jaka jest najstarsza zakazana książka? I czy w Polsce można ją przeczytać? Uczestnicy dowiedzą się, jak działa cenzura, co to był „Indeks ksiąg zakazanych” i dlaczego w USA bibliotekarze obchodzą Tydzień Książek Zakazanych.

Potrzebne do zajęć: dostęp do komputera dla każdego uczestnika, zainstalowany program Zoom

Zajęcia dla klas I-VIII oraz uczniów szkół średnich

Terminy: czwartki o godz. 10:00

Rezerwacje: Arteteka, tel. 12 375 21 40, 12 375 21 41

TWORZENIE DOMOWEGO KATALOGU KSIĄŻEK

Zajęcia mają na celu zainteresować uczniów tematem tworzenia katalogu bibliotecznego swojego, własnego księgozbioru. Głównym tematem jest tworzenie katalogu w Internecie na stronie librarything.com.

Zajęcia dla klas VI-VIII oraz szkół średnich

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. +48 12 375 22 75

 

 

 

 

 

WSPOMINAMY PISARZY,

                        KTÓRZY ODESZLI W 2020 ROKU

 

Bogusław Polch
5.10.1941-2.01.2020

Rysownik komiksów, twórca grafiki użytkowej oraz ilustracji książkowych. Wielką i rosnącą z czasem popularność zyskał komiksami o Wiedźminie na kanwie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Przy pracy nad przygodami słynnego maga Polch stosował unikalną technikę: przed nałożeniem koloru kopiował po kilka razy plansze, aby uzyskać wrażenie „rozmytych” konturów.

 

Mary Higgins Clark
24.12.1927-31.01.2020

Pisarka amerykańska, autorka ogromnej liczby powieści, w tym licznych bestsellerów. Niektóre jej książki były ekranizowane, chociaż większość adaptacji stanowiły filmy telewizyjne. Mało kto wie, że w 1974 r. (w wieku 43 lat) rozpoczęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Fordham i że do końca życia zgromadziła 13 honorowych doktoratów prestiżowych amerykańskich uczelni.

 

Clive Cussler
15.07.1931-24.02.2020

Pisarz, autor bestsellerowych powieści z gatunku sensacyjno-przygodowych. Pierwszą książkę napisał w 1965 r., wcześniej służył w US Air Force w czasie wojny koreańskiej, dyrektorował w agencjach reklamowych, pisał telewizyjne reklamy. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt tomów, m.in. „Lodowa pułapka” (1975), „Wir Pacyfiku” (1983), „Wąż” (1999) i „Arktyczna mgła” (2008).

 

Albert Uderzo
25.04.1927-24.03.2020

Rysownik i komiksów, Francuz, choć pochodzenia włoskiego. Najbardziej znany m.in. z serii o Asteriksie, stworzonej we współpracy z René Goscinnym. Pierwszy odcinek „Asteriksa” ukazał się 29.10.1959 r. i wkrótce przygody dwóch Galów wyrównujących porachunki z Imperium Rzymskim stały się najpopularniejszym komiksem we Francji i narzędziem polityki historycznej V Republiki.

 

Jerzy Pilch
10.08.1952-29.05.2020

Pisarz, jeden z najwybitniejszych współczesnych literatów polskich. Parał się też publicystyką, felietonistyką, dramaturgią, bywał scenarzystą. Pochodzący z Wisły ewangelik, absolwent Filologii Polskiej na UJ, pod koniec lat 70. członek PZPR, w latach 80. opozycjonista.
Autor kilkudziesięciu tomów prozy, publicystyki i dramatów. W 1989 r. otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. W maju 1998 r. za książkę „Tysiąc spokojnych miast” otrzymał wyróżnienie Krakowska Książka Miesiąca. W roku 2001 otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za powieść „Pod Mocnym Aniołem”.
Z jego twórczości chętnie czerpali filmowcy i reżyserzy teatralni. W 1994 r. jego powieść „Spis cudzołożnic” została przeniesiona na duży ekran przez Jerzego Stuhra. Z kolei w 2013 r. film „Pod Mocnym Aniołem” wyreżyserował Wojciech Smarzowski.

 

Dennis O’Neil

3.05.1939-11.06.2020

Amerykański autor bestsellerowych komiksów, opowiadań i powieści, znany m.in. z pracy nad postacią "Batmana". Laureat nagrody ACBA (Academy of Comic Book Arts) za wkład w budowę wizerunku Zielonej Latarni, a także dwukrotnie Shazam Awards za najlepsze opowiadanie komiksowe (wraz z Nealem Adamsem) oraz Shazam Awards dla najlepszego scenarzysty.

 

Carlos Ruiz Zafón
25.09.1964-19.06.2020

Dziennikarz, który dzięki swoim powieściom stał się kulturalną wizytówką Hiszpanii. Jego tetralogia: „Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” oraz „Labirynt duchów” została przetłumaczona na ponad 40 języków i sprzedana w ponad 10 mln egzemplarzy. Była entuzjastycznie przyjęta przez czytelników, co znalazło wyraz w licznych wyróżnieniach i zainicjowała tzw. Zafonmanię.

 

Maria Janion
24.12.1926-23.08.2020

Historyczka literatury, idei i wyobraźni oraz krytyczka literacka specjalizująca się w historii polskiego i europejskiego romantyzmu, Zawodowo związana m.in. z Instytutem Badań Literackich PAN, Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Warszawskim. Była twórczynią i współredaktorką serii „Transgresje” - siedmiu tomów antologii polskich i zagranicznych prac naukowych, prowadziła słynne seminaria na Uniwersytecie Gdańskim, a w latach 1992-2010 kontynuowała je pod auspicjami Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Socjologii i Filozofii PAN.
Autorka kilkudziesięciu książek i kilkuset studiów i artykułów. Spod jej ręki wyszły m.in. „Romantyzm. Studia o ideach i stylu” (1969), „Romantyzm, rewolucja, marksizm” (1972), „Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi” (2000), „Wampir: biografia symboliczna” (2002), „Niesamowita Słowiańszczyzna” (2006).

POPULARNE NOWOŚCI CZYTELNICZE POLECANE NA JESIENNE WIECZORY

 

            Drodzy Uczniowie, przed nami ulubione pory roku „Moli Książkowych” – jesień i zima. Podczas długich wieczorów warto sięgnąć nie tylko do klasyki, ale też do nowości czytelniczych. Z tego też powodu przygotowałam dla Was kilka intrygujących pozycji książkowych.

 

Pamiętajcie, że książka jest doskonałą i bezpieczną alternatywą spędzania wolnego czasu w czasie epidemii, a często i najlepszym przyjacielem. Jak mawiał Józef Czechowicz: „Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”. 

Joanna Książek

 

Fascynująca powieściowa łamigłówka stworzona przez gwiazdę współczesnej literatury francuskiej. W 1999 roku, opublikowawszy trzy kultowe powieści, sławny autor Nathan Fawles ogłosił koniec pisarskiej kariery i zaszył się w Beaumont, na dzikiej wyspie na Morzu Śródziemnym.

Jesień 2018 roku. Od 20 lat Fawles nie udzielił żadnego wywiadu. Jako że jego książki wciąż przykuwają uwagę czytelników, Mathilde Monney, młoda szwajcarska dziennikarka, zjawia się na wyspie, zdeterminowana, by poznać sekrety pisarza. Tego samego dnia na plaży zostaje znalezione ciało martwej kobiety, a władze otaczają wyspę kordonem.

Tak zaczyna się niebezpieczne starcie twarzą twarz pomiędzy Mathilde i Nathanem, w którym namiętność mierzy się ze strachem, a zawoalowana prawda z wyrachowanym kłamstwem.

Guillaume Musso, autor piętnastu bestsellerów, od dziewięciu lat nie schodzi ze szczytu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy. Czytelnicy na całym świecie kupili już 35 milionów egzemplarzy jego książek. Przewrotne historie, które pisze, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego. I zawsze zaskakują absolutnie nieoczekiwanym finałem.

Dawno temu Gavin bardzo kochał Raven, a ona uważała go za najważniejszego mężczyznę w życiu. Poza uczuciem dzieliło ich wszystko, a zwłaszcza jego pieniądze i pozycja społeczna. Cudowny czas trwał zaledwie jedno lato, parę niezapomnianych miesięcy. Młody buntownik i śliczna dziewczyna byli tak bardzo szczęśliwi! Dla matki Gavina jednak związek z córką służącej był nie do przyjęcia. Czas uniesień zakończył się tak nagle, jak się zaczął. On wyjechał za ocean, do swojego nowego życia, ona została ze złamanym sercem. Po dziesięciu latach niespodziewany przypadek sprawił, że Raven przyjęła propozycję pracy w domu rodziców dawnego ukochanego. Nie była to rozsądna decyzja, ale dziewczyna czuła, że nie może postąpić inaczej. Zajmowała się ojcem Gavina najlepiej jak umiała, aby odwdzięczyć się staremu człowiekowi za życzliwość i dobro, jakiego od niego zaznała kiedyś, w dawnym życiu. Teraz to Gunther Masterson, niegdyś znany adwokat gwiazd, potrzebował pomocy. Żył we własnym świecie, w którym Raven była Renatą — przyjaciółką i powierniczką.

Dzień, w którym wszystko się zmieniło, zaczął się zwyczajnie. Była słoneczna środa, morze szumiało kojąco, a ona wykonywała codzienne obowiązki. Wieść o powrocie Gavina spadła jak grom z jasnego nieba. Myślała o nim codziennie, ale niewiele wiedziała o jego życiu w Londynie. Nie miała pojęcia, kim się stał. Czy jeszcze cokolwiek dla niego znaczyła. Była przecież tylko wakacyjną miłością, a rozstanie przed laty było brutalnie bolesne. Raven przeczuwała, że czekają ją ciężkie chwile, ale nie zdawała sobie sprawy, jak mocno dawna miłość uderzy w jej serce...

 

 

 

 

Epickie zakończenie międzynarodowego bestselleru „Kroniki Nibynocy" Jaya Kristoffa. Największe igrzyska w historii Bożogrobia zakończyły się najbardziej zuchwałymi mordami w dziejach Republiki Itreyańskiej.

Mia Corvere, gladiatorka, zbiegła niewolnica i niesławna zabójczyni musi uciekać. Ponieważ ścigają ją Ostrza Czerwonego Kościoła i żołnierze z legionu Luminatii, być może nigdy nie opuści żywa Miasta Mostów i Kości. Jej mentor Mercurio wpadł w ręce wrogów. Własna rodzina życzy jej śmierci. Jej największy wróg, konsul Julius Scaeva, jest o włos od przejęcia całkowitej władzy w Republice. Jednakże w trzewiach miasta czeka mroczny sekret. Razem ze swoją kochanką Ashlinn, bratem Jonnenem i tajemniczym dobroczyńcą z zaświatów. Mia musi wyruszyć w niebezpieczną podróż przez Republikę w poszukiwaniu odpowiedzi na zagadkę własnego życia. Arcymrok nadchodzi. Być może. to już ostatni raz noc zapada nad Republiką.

Czy Mia przeżyje w świecie, w którym nawet światło dnia musi umrzeć?

 

Książka "Kobiety '44" Agnieszki Cubały przedstawia niezwykłe, kobiece spojrzenie na Powstanie Warszawskie. Wojna widziana oczyma kobiet to wciąż wojna niemal nieznana, jednak bez ich punktu widzenia historia Powstania Warszawskiego byłaby niepełna.

To książka o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim, o ich doświadczeniach i emocjach, a także o sprawach, o których do tej pory niemal się nie mówiło, bo same kobiety długo nie chciały o nich opowiadać. Znane i nieznane uczestniczki Powstania Warszawskiego odsłaniają prawdę o walce pozbawionej heroizmu, w której trzeba przetrwać, zabijać, chronić innych i zachować siebie. Ta książka to ich głos, tak ważny dla historii powstania i dla nas wszystkich. 

 

Pawiak – największe więzienie gestapowskie na terenach Polski. Trafiały tam całe rodziny, również kobiety w ciąży. Karę odbywały również dzieci i młodzież, która angażowała się w działalność konspiracyjną. „Dzieciństwo” było dla nich pustym słowem, odległym wspomnieniem, nieznanym stanem beztroski.

Jan spędził dwa pierwsze lata swojego dzieciństwa w celi. Nie znał innego świata. Więzienie było da niego jedynym domem.
Emilię zgarnęli w szóstym miesiącu ciąży. Jako pierwszy na Pawiak trafił jej mąż. Lilii, ich córka urodzona w więzieniu, do dziś nie potrafi spokojnie czytać wspomnień katowanego tam ojca.

Janina, pseudonim Mirka, już w wieku dziesięciu lat postanowiła pomagać mamie w działalności konspiracyjnej. Jako dwunastolatka została zaprzysiężona jako samodzielna łączniczka. Gdy miała czternaście lat, aresztowało ją Gestapo. Trafiła prosto do piekła Pawiaka.

Sylwia Winnik w swojej nowej książce zabiera nas do świata wspomnień świadków najczarniejszych kart polskiej historii. Tym czarniejszych, że widzianych oczami dziecka

 

Trzeci tom serii mafijnej, która podbiła listy bestsellerów w Polsce!

„Mafia to ja”. Siergiej Szewczenko jest brutalnym mężczyzną. Nie bez powodu stoi na czele mafii. Jednak niewiele osób wie, że nawet on ma swój słaby punkt. Gdy pod gruzami pewnego domu znajduje nieprzytomną młodą kobietę, przeszłość uderza w niego z taką siłą, że niemal zwala go z nóg. W wychudzonej, brudnej, ledwo żywej dziewczynie rozpoznaje Avę – swój słaby punkt.

Kiedy Ava odzyskuje pamięć, ogarnia ją przerażenie. Zdaje sobie sprawę z tego, że Siergiej, ratując ją, podjął ogromne ryzyko. Okazuje się, że kobieta nie jest zwyczajną znajomą z przeszłości, ale zabójczynią na usługach mafii. Ava myśli, że Siergiej dużo ryzykuje. Jednak nie ma pojęcia, z jak niebezpiecznym mężczyzną ma do czynienia. Nie zdaje sobie sprawy, kto ryzykuje bardziej.

Hailee DeLuca postanawia zmienić swoje życie. Koniec z przesiadywaniem w domu i ukrywaniem się przed całym światem. Teraz Hailee chce znów robić wszystkie te rzeczy, których do tej pory się bała. No i właśnie wtedy poznaje Chase’a Whittakera i od pierwszej chwili wie, że ma poważny problem. Ogarniają ją te emocje, które chciała z siebie wyrzucić na zawsze. Ale każdy uśmiech Chase’a, każdy jego dotyk sprawia, że serce Hailee szaleje coraz bardziej i w końcu zatraca się na dobre.

 

Hailee chciałaby być szczęśliwa jak każda młoda kobieta, chciałaby beztrosko przeżywać miłość, ale nie pozwala jej na to mroczny sekret z przeszłości, który może zniszczyć wszystko, a zwłaszcza to nowe uczucie. Chase jest jej coraz bliższy, jest też jednak coraz bliżej poznania straszliwej tajemnicy.

 

Bogumił Korzyński, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Wilnie, rozpoczyna pracę w warszawskim Szpitalu im. Dzieciątka Jezus na oddziale chorób wewnętrznych. Jest rok 1850. Siedem lat wcześniej świat odrzuca Horacego Wellsa i jego eter, doprowadzając nieszczęsnego wynalazcę do szaleństwa i samobójczej śmierci. 

 

Szpital połowy XIX wieku wciąż spływa ropą, krwią i brudem, a najlepszym chirurgiem jest ten, który potrafi w jak najkrótszym czasie wykonać operację. Przeżywalność pacjentów, którzy umierają z powodu zakażeń i niedostatecznej wiedzy lekarzy, sięga kilku procent. Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca śmiercią. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której zacna rodzina żony nie ma pojęcia. 

 

 

 

Copyright © 2021 High School Rights Reserved.

Oferta edukacyjna 2016/2017