W związku z zamknięciem szkół i utrudnionym dostępem do książek, podajemy wykaz linków bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych), ebooków oraz audiobooków, które umożliwią Wam wolny do nich dostęp.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Audiobooki

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Jednocześnie zachęcamy Was do czytania tradycyjnych książek, bo obcowanie z książką to piękna rzecz.

Przypominamy, że książki mają cudowny wpływ na nasze samopoczucie bo:

- uspokajają,

- sprawiają przyjemność,

- poprawiają sen,

- rozwijają myślenie i pobudzają wyobraźnię,

- a nade wszystko poszerzają naszą wiedzę i wzbogacają słownictwo.

Dlatego sięgajmy po książki, bo- jak napisała nasza noblistka - Wisława Szymborska:

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Od początku roku szkolnego 2019/20 w sali czytelni istnieje Leseecke Kącik czytelniczy prasy niemieckojęzycznej zorganizowany przez nauczycielkę języka niemieckiego – mgr Beatę Gutowską. Leseecke wpisuje się w program PoCzytajmy prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Można zagłębić się w lekturze zawsze aktualnej prasy Deutschland (wersja niemiecka i polska), Fluter, .de oraz folderów wydanych przez Agencje Turystyczne. Papierowych wersjom towarzyszy wykaz linków do gazet i czasopism niemieckojęzycznych online.

Na miejscu jest też stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, by poszerzać swą wiedzę w zakresie realioznawstwa krajów niemieckojęzycznych oraz doskonalić umiejętności językowe i informatyczne.

W dniu 29.02 2020 zakończył się etap szkolny Konkursu Leselust (Przyjemność czytania) organizowanego przez Goethe-Institut w Krakowie. Należało napisać recenzję niemieckojęzycznej lektury.

W etapie szkolnym wzięło udział pięć osób. Najlepszą recenzję napisała Karolina Bienia z klasy 1cp i jej recenzja została wysłana na wyższy (regionalny) etap konkursu. Oprócz recenzji uczniowie wykonali także związane z lekturą ćwiczenia.

Nauczycielka języka niemieckiego – mgr Beata Gutowska

Elitarny Kącik Czytelniczy został ukończony! Grupa Architektoniczna i Medialna pracowała w pocie czoła, aby stworzyć miejsce, gdzie każdy w czasie przerwy będzie mógł usiąść, poczytać i odpocząć.

O co chodzi?

Na pierwszym piętrze między salami 18 a 19, powstał Elitarny Kącik Czytelniczy połączony z Bookcrossingiem (czyli regałem z książkami, czasopismami, które każdy uczeń może przeczytać w wolnym czasie w szkole. Jeśli ktoś ma książki/czasopisma, które są mu już niepotrzebne, to może im dać drugie życie - przynieść i położyć na półce).

Granatowy kolor kącika nawiązuje do barw szkoły i do jej patrona- Kopernika. Wygodne poduchy położone na białych paletach na pewno sprawią, że każdy w tym miejscu będzie się czuł komfortowo. Całość dopełnia lampka, która nadaje kameralny charakter przestrzeni. Na ścianie – oprócz tapety z motywem kosmosu- znajdują się też czarne tablice z hasłami motywacyjnymi.

Miejsce to nie powstałoby, gdyby nie dobre serce Pani Dyrektor Marioli Reguły, Pana Kierownika Krzysztofa Krzyworzeki oraz Pana Konserwatora Krzysztofa Jarno.

Mam nadzieję, że Elitarny Kącik Czytelniczy będzie ulubionym miejscem większości osób w szkole.

Alicja Ryś

Chociaż grudzień już dawno za nami,
to warto przywołać wspomnienie o Świątecznych Warsztatach Plastycznych, które odbyły się w poniedziałek, 9 grudnia 2019 roku.
Spotkanie miało na celu stworzenie dekoracji świątecznych,które w grudniu ubarwiły XIV LO i wprowadziły świąteczny nastrój,a także zintegrowanie społeczności uczniowskiej w ramach realizowanego Projektu Międzypokoleniowego.

W warsztatach organizowanych przez Profesor Alicję Ryś,a także pod czujnym okiem Pani Profesor Joanny Książek oraz Pani Profesor Beaty Skrzyckiej-Chwojki,
uczestniczyło 12 osób z różnych klas. Był to czas pełen radości i kreatywnych wyzwań.
Efekty warsztatów można było podziwiać w grudniu i styczniu. Teraz po tym wydarzeniu zostały miłe wspomnienia oraz fotografie.

Copyright © 2020 High School Rights Reserved.