Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

XIV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

23 kwietnia będziemy obchodzić ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia, zamiast kolejny raz kiwać głową ze smutkiem nad raportem o stanie czytelnictwa w Polsce, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie proponuje kreatywne, pozytywne, ciekawe działania związane z książkami.

Szczegóły w zakładce Czytam, bo...

 

Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Książki - "Książka i Róża" po raz pierwszy w całości odbędzie się w Internecie.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni.

Dla literatury światowej to data symboliczna. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega. Każdego roku od 25 lat świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów między tym, co było, i co będzie, między pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny.

Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów – podało UNESCO na swojej stronie w tekście „Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek” z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W międzynarodowe święto po raz kolejny włącza się i nasz region. Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Książki - "Książka i Róża" po raz pierwszy jednak w całości odbędzie się w Internecie. W programie przygotowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Województwo Małopolskie przewidziane są warsztaty i spotkania online oraz wirtualny spacer po wydawniczych półkach.

- Wiele osób czas kwarantanny chce przeznaczyć na nadrabianie czytelniczych zaległości, rozwijanie swoich pasji, nabieranie nowych umiejętności, a my zawsze staramy się sprostać oczekiwaniom naszych czytelników, także przygotowując plan tegorocznej edycji „Książki i Róży” – mówi dyrektor WBP w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz. Tym razem wydarzenia skupiają się wokół osobistych historii – poszukiwania genealogii, czytania i pisania biografii. Małopolskie Dni Książki otworzy w czwartek, 23 kwietnia, o godz. 10 spotkanie „Jak zacząć przygodę z genealogią” prowadzone przez Karolinę Szlęzak i Kingę Urbańską ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, które podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu poszukiwań genealogicznych.  Natomiast o godz. 14 Łukasz Wojtusik sprawdzi, co w biografiach piszczy. Dziennikarz kulturalny zabierze uczestników na spotkanie z biografami i ich bohaterami. Na koniec odbędą się warsztaty dla tych, którzy biografie chcą opowiadać. O godz. 17 poprowadzi je Marcin Wilk, publicysta i autor książek biograficznych. Organizatorzy tego dnia udostępnią dodatkowe kody do platformy Legimi, dzięki którym czytelnicy zyskają darmowy dostęp do wybranych tytułów. W ten sposób nawiążą też do idei Światowego Dnia Książki, który - choć obchodzony 23 kwietnia - ma przypominać o wadze czytania każdego dnia.

Linki umożliwiające dostęp do wspomnianych wydarzeń znajdują się na stronie internetowej Biblioteki.

CZY EBOOKI ZASTĄPIĄ KSIĄŻKI PAPIEROWE​?

Czytelnictwo w ostatnich latach przeżywa wyraźny kryzys o czym donoszą częste badania społeczne. Czy to oznacza, że skoro rzadziej spędzamy wolny czas w towarzystwie książki czytelnictwo naprawdę zamiera , a skutkiem tego będą puste półki w księgarniach? Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy coraz popularniejsze e-booki(książki w wersji elektronicznej) nie zastąpią książki papierowej. Zdania są podzielone. Z jednej strony dostęp do e-booków jest o wiele łatwiejszy i tańszy niż do książek tradycyjnych, ale z drugiej, o czym doskonale wiedzą „hobbiści czytania” nic nie zastąpi szelestu papieru i magi realnej książki. Miejmy nadzieję, że w naszym życiu znajdą swoje miejsce zarówno książki tradycyjne jak i te w wersji elektronicznej.

 

Na początku marca obchodzono Międzynarodowy Tydzień E-książki (ang. Read an E-Book Week) ,został on zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-czytania.

Przypatrzmy się zatem książce w tej wersji , która ma liczne zalety:

* E-książki są "lekkie" i nie zajmują miejsca na półkach - ważą tyle co urządzenie, na którym je czytamy, czyli w przypadku czytników książek elektronicznych ok. 200-300 gramów.

* Czytniki ebooków mają nieduże rozmiary, co sprawia, że z łatwością mogą się zmieścić w torebce a nawet w kieszeni ubrania. 

* Na czytniku może być zapisanych nawet kilkadziesiąt tytułów, które bez problemu można zabrać w podróż. 

* Ebooki są dostępne w księgarniach internetowych 24 h/na dobę. W dowolnej chwili można je kupić i od razu po zakupie zacząć czytać!

* Niektóre książki elektroniczne można pobrać legalnie za darmo np. w niektórych serwisach i księgarniach internetowych.

* Ponieważ dopuszczalne jest tworzenie kopii na użytek własny, poza czytnikiem można czytać ebooka na telefonie i komputerze.

* E-książki można "przeszukiwać". Dzięki wyszukiwarce można łatwo odnaleźć interesujący fragment tekstu.

* Czytanie ebooków jest dyskretne, gdyż urządzenia nie pokazują innym co czytamy, co może być istotne w przypadku krępujących tytułów.

* Czytniki e-książek mają wbudowane różne funkcjonalności, które znacząco wpływają na komfort czytania (regulacja wielkości czcionki, regulowane podświetlenie, regulowana temperatura barw) co może być szczególnie istotne dla osób słabowidzących lub mających kłopoty ze wzrokiem.

A wady?:

* Nie pachną jak tradycyjne książki.

* Nie mają atrakcyjnej okładki i ilustracji.

* Nie wszystkie książki są dostępne w formie elektronicznej.

* Potrzebują zasilania. Jeśli wyczerpie się bateria, a nie ma możliwości naładowania urządzenia, to możemy zapomnieć o czytaniu.  

 

Dla osób, które już jakiś czas temu porzuciły tradycyjne książki na rzecz ebooków, darmowe e-booki bez wychodzenia z domu!

 

 

Wybrane księgarnie internetowe:

Publio.pl

Księgarnia internetowa Publio.pl oferuje najlepsze ebooki, audiobooki, eprasę, darmowe książki mobi kindle. Księgarnia oferuje także zbiór darmowych e-booków. https://www.publio.pl   https://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html

Woblink.com

Woblink.com to jedna z największych platform sprzedających ebooki, audiobooki i książki drukowane w Polsce. W swojej ofercie posiada tytuły największych polskich wydawców – nowości, bestsellery, a także klasykę literatury. Oferuje także zbiór e-booków do pobrania    za darmo. https://woblink.com/  https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe

Virtualo.pl

Virtualo.pl to nowoczesna księgarnia internetowa specjalizująca się w sprzedaży książek elektronicznych w formie ebooków i audiobooków. Oferuje pulę darmowych ebooków. https://virtualo.pl/  https://virtualo.pl/ebooki/?price=1

Ebookpoint.pl

Księgarnia internetowa sprzedająca ebooki i audiobooki. Posiada również zasoby do pobrania  za darmo. https://ebookpoint.pl/  https://ebookpoint.pl/kategorie/darmowe

Wybrane wypożyczalnie e-booków:

IBUK Libra 

IBUK Libra to wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN z całodobowym dostępem do publikacji z różnych dziedzin. Platforma udostępnia publikacje w wersji elektronicznej oraz – dla zainteresowanych – inne zasoby edukacyjne z portfolio Grupy PWN. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych, wydanych przez najważniejsze, renomowane polskie oficyny. Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem.

Wiele bibliotek publicznych udostępnia darmowe kody, uprawniające do korzystania ze wszystkich zasobów platformy. Można sprawdzić na stronie swojej biblioteki, czy istnieje taka możliwość.  https://libra.ibuk.pl/

Legimi

To jedna z najbardziej popularnych wypożyczalni e-booków i audiobooków w Polsce. Możemy z niej korzystać na czytniku e-booków, smartfonie, tablecie oraz komputerze. Po wykupieniu jednego z abonamentów (limitowanego lub nielimitowanego) użytkownik zyskuje dostęp do e-książek. Usługę można przetestować całkowicie za darmo przez 7 dni. https://www.legimi.pl/

 

 

Empik Go

To usługa, która działa na podobnych zasadach co Legimi. Aplikacja Empik Go póki co jest przeznaczona głównie dla smartfonów i tabletów. Jednak można z niej skorzystać również                   na czytnikach Onyx Boox, które działają w oparciu o system Android. Z aplikacji można skorzystać po wykupieniu abonamentu. Aplikacja oferuje możliwość bezpłatnego testowania przez 7 dni. https://www.empik.com/go

Kupno czytników:

Sklep czytio.pl

Czytio.pl to sklep internetowy, który skupia swoją działalność na czytnikach książek elektronicznych, jednej z najszybciej rozwijających się technologii ostatnich lat. Prezentowane w ofercie sklepu modele czytników (PocketBook, Onyx Boox, Kindle) spełniają wysokie standardy jakości, posiadają gwarancję oraz cieszą się uznaniem ekspertów branżowych i dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Po zakupie wybranych czytników sklep przesyła kod promocyjny na dostęp przez 60 dni       do serwisu Legimi w którym jest ponad 25 tysięcy ebooków i audiobooków bez limitu.

https://czytio.pl/

 

 

Zobacz, jakie nowości wydawnicze pojawią się na rynku w 2021 roku!

Przeczytaj zapowiedzi i recenzje najnowszych książek i dowiedz się, co będzie na topie w 2021 roku!

 

KLIKNIJ I ZOBACZ NOWOŚCI WYDAWNICZE 

 

Propozycje lekcji i warsztatów bibliotecznych on-line

organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ – CO NAS CZEKA W PRZYSZŁOŚCI

 

Podróż przez historię, teraźniejszość i przyszłość technologii, która ma szansę odmienić świat. Do czego można wykorzystać wirtualna rzeczywistość? Uczestnicy zajęć będą zwiedzać świat za pomocą wirtualnej rzeczywistości, podziwiać dzieła sztuki.

Potrzebne do zajęć: dostęp do komputera dla każdego uczestnika, zainstalowany program Zoom

Zajęcia dla klas V-VIII oraz uczniów szkół średnich

Terminy: czwartki o godz. 10:00

Rezerwacje: Arteteka, tel. 12 375 21 40, 12 375 21 41

AKTYWNY TY, CZYLI IDZIEMY W TATRY

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych turystyką górską. W czasie cyklicznych spotkań uczestnikom zostanie zaprezentowane, jak przygotować się do wycieczki w góry, co zabrać, jakie tatrzańskie dolinki, hale czy szlaki wybrać na pierwszy wypad w góry. Oczywiście, znajdą się też informacje i opisy szlaków dla bardziej wytrawnych turystów, chcących wybrać się na wymagające i trudne szczyty. Na koniec każdego spotkania uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz przygotowany na https://quizizz.com.

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. +48 12 375 22 75

NAPISZ TO PO JAPOŃSKU

Celem zajęć jest przybliżenie systemu pisma japońskiego poprzez prezentację i część warsztatową. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się pociągnięć pędzlem niezbędnych do poprawnego zapisu japońskich ideogramów. Pod koniec zajęć uczestnicy będą potrafili zapisać własne imię w dwóch alfabetach japońskich i, dodatkowo, poprawnie wymówić japońskie pojęcia (takie jak sushi), a także tytuły i imiona postaci z popularnych mang i anime.

Potrzebne do zajęć: dostęp do komputera dla każdego uczestnika, zainstalowany program Zoom, papier (gładki, w kratkę, w linie – dowolnie, format dowolny), narzędzia do pisania – najlepiej pisaki typu pędzelek, przy ich braku długopis/cienkopis/pisak.

Zajęcia dla młodzieży ze szkół średnich, studentów oraz uczestników Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Rezerwacje: Arteteka, tel. 12 375 21 40, 12 375 21 41

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest cyberbezpieczeństwo. Poznają rodzaje zagrożeń związanych z Internetem, m.in. czym jest uzależnienie od Internetu, cyberstalking, phishing itp. Oprócz tego podczas części praktycznej uczniowie będą testować bezpieczeństwo adresów e-mailowych oraz dowiedzą się, w jaki sposób ustrzec się przed niepożądanym oprogramowaniem.

Potrzebne do zajęć: dostęp do komputera dla każdego uczestnika, zainstalowany program Zoom

Zajęcia dla klas IV-VIII oraz uczniów szkół średnich

Rezerwacje: Arteteka, tel. 12 375 21 40, 12 375 21 41

ZAKAZANE KSIĄŻKI - DLACZEGO NIEKTÓRYCH KSIĄŻEK NIE WOLNO CZYTAĆ?

Co mają wspólnego ze sobą Czerwony Kapturek i Shrek? Przez stulecia powstało wiele książek, które zostały uznane za niezdatne do czytania. Dlaczego ludzie piszą książki, a inni ich zakazują? Jaka jest najstarsza zakazana książka? I czy w Polsce można ją przeczytać? Uczestnicy dowiedzą się, jak działa cenzura, co to był „Indeks ksiąg zakazanych” i dlaczego w USA bibliotekarze obchodzą Tydzień Książek Zakazanych.

Potrzebne do zajęć: dostęp do komputera dla każdego uczestnika, zainstalowany program Zoom

Zajęcia dla klas I-VIII oraz uczniów szkół średnich

Terminy: czwartki o godz. 10:00

Rezerwacje: Arteteka, tel. 12 375 21 40, 12 375 21 41

TWORZENIE DOMOWEGO KATALOGU KSIĄŻEK

Zajęcia mają na celu zainteresować uczniów tematem tworzenia katalogu bibliotecznego swojego, własnego księgozbioru. Głównym tematem jest tworzenie katalogu w Internecie na stronie librarything.com.

Zajęcia dla klas VI-VIII oraz szkół średnich

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. +48 12 375 22 75

 

 

 

 

 

WSPOMINAMY PISARZY,

                        KTÓRZY ODESZLI W 2020 ROKU

 

Bogusław Polch
5.10.1941-2.01.2020

Rysownik komiksów, twórca grafiki użytkowej oraz ilustracji książkowych. Wielką i rosnącą z czasem popularność zyskał komiksami o Wiedźminie na kanwie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Przy pracy nad przygodami słynnego maga Polch stosował unikalną technikę: przed nałożeniem koloru kopiował po kilka razy plansze, aby uzyskać wrażenie „rozmytych” konturów.

 

Mary Higgins Clark
24.12.1927-31.01.2020

Pisarka amerykańska, autorka ogromnej liczby powieści, w tym licznych bestsellerów. Niektóre jej książki były ekranizowane, chociaż większość adaptacji stanowiły filmy telewizyjne. Mało kto wie, że w 1974 r. (w wieku 43 lat) rozpoczęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Fordham i że do końca życia zgromadziła 13 honorowych doktoratów prestiżowych amerykańskich uczelni.

 

Clive Cussler
15.07.1931-24.02.2020

Pisarz, autor bestsellerowych powieści z gatunku sensacyjno-przygodowych. Pierwszą książkę napisał w 1965 r., wcześniej służył w US Air Force w czasie wojny koreańskiej, dyrektorował w agencjach reklamowych, pisał telewizyjne reklamy. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt tomów, m.in. „Lodowa pułapka” (1975), „Wir Pacyfiku” (1983), „Wąż” (1999) i „Arktyczna mgła” (2008).

 

Albert Uderzo
25.04.1927-24.03.2020

Rysownik i komiksów, Francuz, choć pochodzenia włoskiego. Najbardziej znany m.in. z serii o Asteriksie, stworzonej we współpracy z René Goscinnym. Pierwszy odcinek „Asteriksa” ukazał się 29.10.1959 r. i wkrótce przygody dwóch Galów wyrównujących porachunki z Imperium Rzymskim stały się najpopularniejszym komiksem we Francji i narzędziem polityki historycznej V Republiki.

 

Jerzy Pilch
10.08.1952-29.05.2020

Pisarz, jeden z najwybitniejszych współczesnych literatów polskich. Parał się też publicystyką, felietonistyką, dramaturgią, bywał scenarzystą. Pochodzący z Wisły ewangelik, absolwent Filologii Polskiej na UJ, pod koniec lat 70. członek PZPR, w latach 80. opozycjonista.
Autor kilkudziesięciu tomów prozy, publicystyki i dramatów. W 1989 r. otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. W maju 1998 r. za książkę „Tysiąc spokojnych miast” otrzymał wyróżnienie Krakowska Książka Miesiąca. W roku 2001 otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za powieść „Pod Mocnym Aniołem”.
Z jego twórczości chętnie czerpali filmowcy i reżyserzy teatralni. W 1994 r. jego powieść „Spis cudzołożnic” została przeniesiona na duży ekran przez Jerzego Stuhra. Z kolei w 2013 r. film „Pod Mocnym Aniołem” wyreżyserował Wojciech Smarzowski.

 

Dennis O’Neil

3.05.1939-11.06.2020

Amerykański autor bestsellerowych komiksów, opowiadań i powieści, znany m.in. z pracy nad postacią "Batmana". Laureat nagrody ACBA (Academy of Comic Book Arts) za wkład w budowę wizerunku Zielonej Latarni, a także dwukrotnie Shazam Awards za najlepsze opowiadanie komiksowe (wraz z Nealem Adamsem) oraz Shazam Awards dla najlepszego scenarzysty.

 

Carlos Ruiz Zafón
25.09.1964-19.06.2020

Dziennikarz, który dzięki swoim powieściom stał się kulturalną wizytówką Hiszpanii. Jego tetralogia: „Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” oraz „Labirynt duchów” została przetłumaczona na ponad 40 języków i sprzedana w ponad 10 mln egzemplarzy. Była entuzjastycznie przyjęta przez czytelników, co znalazło wyraz w licznych wyróżnieniach i zainicjowała tzw. Zafonmanię.

 

Maria Janion
24.12.1926-23.08.2020

Historyczka literatury, idei i wyobraźni oraz krytyczka literacka specjalizująca się w historii polskiego i europejskiego romantyzmu, Zawodowo związana m.in. z Instytutem Badań Literackich PAN, Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Warszawskim. Była twórczynią i współredaktorką serii „Transgresje” - siedmiu tomów antologii polskich i zagranicznych prac naukowych, prowadziła słynne seminaria na Uniwersytecie Gdańskim, a w latach 1992-2010 kontynuowała je pod auspicjami Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Socjologii i Filozofii PAN.
Autorka kilkudziesięciu książek i kilkuset studiów i artykułów. Spod jej ręki wyszły m.in. „Romantyzm. Studia o ideach i stylu” (1969), „Romantyzm, rewolucja, marksizm” (1972), „Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi” (2000), „Wampir: biografia symboliczna” (2002), „Niesamowita Słowiańszczyzna” (2006).

Copyright © 2021 High School Rights Reserved.

Oferta edukacyjna 2016/2017