Od początku roku szkolnego 2019/20 w sali czytelni istnieje Leseecke Kącik czytelniczy prasy niemieckojęzycznej zorganizowany przez nauczycielkę języka niemieckiego – mgr Beatę Gutowską. Leseecke wpisuje się w program PoCzytajmy prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Można zagłębić się w lekturze zawsze aktualnej prasy Deutschland (wersja niemiecka i polska), Fluter, .de oraz folderów wydanych przez Agencje Turystyczne. Papierowych wersjom towarzyszy wykaz linków do gazet i czasopism niemieckojęzycznych online.

Na miejscu jest też stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, by poszerzać swą wiedzę w zakresie realioznawstwa krajów niemieckojęzycznych oraz doskonalić umiejętności językowe i informatyczne.

W dniu 29.02 2020 zakończył się etap szkolny Konkursu Leselust (Przyjemność czytania) organizowanego przez Goethe-Institut w Krakowie. Należało napisać recenzję niemieckojęzycznej lektury.

W etapie szkolnym wzięło udział pięć osób. Najlepszą recenzję napisała Karolina Bienia z klasy 1cp i jej recenzja została wysłana na wyższy (regionalny) etap konkursu. Oprócz recenzji uczniowie wykonali także związane z lekturą ćwiczenia.

Nauczycielka języka niemieckiego – mgr Beata Gutowska

Elitarny Kącik Czytelniczy został ukończony! Grupa Architektoniczna i Medialna pracowała w pocie czoła, aby stworzyć miejsce, gdzie każdy w czasie przerwy będzie mógł usiąść, poczytać i odpocząć.

O co chodzi?

Na pierwszym piętrze między salami 18 a 19, powstał Elitarny Kącik Czytelniczy połączony z Bookcrossingiem (czyli regałem z książkami, czasopismami, które każdy uczeń może przeczytać w wolnym czasie w szkole. Jeśli ktoś ma książki/czasopisma, które są mu już niepotrzebne, to może im dać drugie życie - przynieść i położyć na półce).

Granatowy kolor kącika nawiązuje do barw szkoły i do jej patrona- Kopernika. Wygodne poduchy położone na białych paletach na pewno sprawią, że każdy w tym miejscu będzie się czuł komfortowo. Całość dopełnia lampka, która nadaje kameralny charakter przestrzeni. Na ścianie – oprócz tapety z motywem kosmosu- znajdują się też czarne tablice z hasłami motywacyjnymi.

Miejsce to nie powstałoby, gdyby nie dobre serce Pani Dyrektor Marioli Reguły, Pana Kierownika Krzysztofa Krzyworzeki oraz Pana Konserwatora Krzysztofa Jarno.

Mam nadzieję, że Elitarny Kącik Czytelniczy będzie ulubionym miejscem większości osób w szkole.

Alicja Ryś

Chociaż grudzień już dawno za nami,
to warto przywołać wspomnienie o Świątecznych Warsztatach Plastycznych, które odbyły się w poniedziałek, 9 grudnia 2019 roku.
Spotkanie miało na celu stworzenie dekoracji świątecznych,które w grudniu ubarwiły XIV LO i wprowadziły świąteczny nastrój,a także zintegrowanie społeczności uczniowskiej w ramach realizowanego Projektu Międzypokoleniowego.

W warsztatach organizowanych przez Profesor Alicję Ryś,a także pod czujnym okiem Pani Profesor Joanny Książek oraz Pani Profesor Beaty Skrzyckiej-Chwojki,
uczestniczyło 12 osób z różnych klas. Był to czas pełen radości i kreatywnych wyzwań.
Efekty warsztatów można było podziwiać w grudniu i styczniu. Teraz po tym wydarzeniu zostały miłe wspomnienia oraz fotografie.

Już po raz kolejny w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów z dysleksją „Czytanie to moja pasja!”.
Konkurs przeprowadzony został w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, a o wspaniałą oprawę konkursu zadbały organizatorki- panie profesor Jolanta Stachowska oraz Joanna Książek. 22 października o godzinie 10:30 uczestnicy konkursu oraz jury zebrało się w szkolnej auli. W tym roku młodzież przygotowała fragmenty nowel pozytywistycznych, czyli tekstów, które również czytano w ramach akcji Narodowego Czytania.
Po niezwykle emocjonujących i wspaniałych interpretacjach głosowych, jury wyłoniło zwycięzców, a że poziom był niezwykle wysoki i wyrównany, zostały przyznane nagrody następującym osobom:

1. Miejsce Jerzy Kucharski

2. Miejsce Martyna Szuba,

Fabian Dydaś

1. Miejsce Emilia Kłysz,

Maciej Mikuliszyn

Nagrody i pamiątkowe dyplomy dostali wszyscy laureaci oraz uczestnicy konkursu
podczas uroczystego wręczenia nagród w piątek, 25 października 2019 r.

Copyright © 2020 High School Rights Reserved.