Nasz zespół (nauczycielka języka niemieckiego Beata Gutowska oraz dwie uczennice z klasy 2a LO) uczestniczył w Konferencji Podsumowującej w dniach 27-28 maja 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Celem Konferencji było podsumowanie działań podjętych w programie,  promowanie aktywnego uczestnictwa młodzieży w inicjatywach obywatelskich, włączanie, a także inspirowanie do samodzielnego ich podejmowania. Najpierw Karina i Wiktoria uczestniczyły w warsztatach ozdabiania nadrukiem Solidarność tekstylnych toreb, które zostały nam podarowane. Potem wzięły udział w zwiedzaniu Wystawy Stałej ECS, wypełniając przy tym karty pracy. Następnie nastąpiło uroczyste otwarcie konferencji z udziałem prowadzących program z ramienia Centrum Edukacji Obywatelskiej – pani Alicji Pacewicz i Martyny Sędek oraz przedstawicieli Działu Edukacji ECS. Każdy zespól miał szansę przedstawienia się i opowiedzenia o swoich działaniach. Wzięliśmy także udział w warsztatach podsumowujących działania projektowe w programie Solidarna Szkoła. Po obiedzie odbyły się warsztaty o języku otwartości - dla uczniów oraz osobno dla nauczycieli. Prowadziły je ekspertki z dziedziny mediacji oraz porozumienia bez przemocy.

Drugiego dnia z powodu deszczowej pogody zostało odwołane zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i pełną parą mogliśmy się poświęcić przygotowaniu wystawy naszych projektów. Prezentacja miała miejsce w tzw. Stoczni Projektów. Wydarzenie było filmowane i fotografowane dla przyszłych pokoleń. Potem zaproszono nas do World Cafe, gdzie przy poszczególnych stolikach odbyła się dyskusja na temat szkoły polskiej za 10, 20 lat. Burza mózgów dotyczyła zmian w programach, użycia mediów i środków audiowizualnych, wyposażenia szkoły oraz przyszłości absolwenta.

Przed obiadem wręczono nam prezenty oraz Certyfikat Solidarnej Szkoły przyznany XIV LO.

Konferencja Podsumowująca trwała pełne dwa dni. My ze względu na odległość Gdańska od Krakowa byłyśmy zmuszone przybyć dzień wcześniej, co zaowocowało zwiedzaniem miasta. Jego unikalne piękno przyciągnie nas z pewnością po raz kolejny.

Zamieszczamy kilka zdjęć z Gdańska, Europejskiego Centrum Solidarności oraz Gali wręczania certyfikatów.

Copyright © 2020 High School Rights Reserved.