Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

XIV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

 

TangoweLove”

 

Tańczymy już razem 8 miesięcy… to naprawdę długo.

 

Zastanawia mnie, dlaczego nie rozmawiamy o swoich wrażeniach?

 

Przecież spędziliśmy tyle czasu razem… zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne zajęcia... ale o tym później.

 

 

 

Pewnego dnia zaproponowałam aby każdy z nas napisał swoją refleksję, byłam ciekawa tego co powstanie, i… powstało coś pięknego!

 

Pan profesor pisze :

 

Weronika ma mnóstwo pomysłów… Czasem rzuci hasło, że na kolejnych zajęciach robimy sobie wspólne zdjęcie, innym razem przyniesie naleśniki z farszem wegetariańskim, które samodzielnie wysmażyła, a ostatnio uraczyła nas komunikatem: każdy ma spisać swoje tangoowe przemyślenia!

 

Więc jakiegoś wieczora usiadłem starałem się spełnić oczekiwanie Weroniki.

 

Co tylko napisałem któreś pierwsze słowo, jak przypomniał mi się Paulo Coelho: „O tańcu nie da się pisać, taniec trzeba tańczyć”. Wyłączyłem komputer, poszedłem – jak każdego wieczora – tańczyć, czyli „pozwolić sobie na luksus bycia sobą”(to też Coelho). Wracając, marzyłem o przedmiocie szkolnym, który byłby obowiązkowy, a kończył się egzaminem. Bez ocen w postaci nic nie znaczącej cyfry. Z oceną w spojrzeniu partnerki/partnera – jak pięknie to zatańczyliśmy! I marzyłem o uczniach, którzy z niecierpliwością oczekiwaliby na takie zajęcia… I o decyzjach władz, by taki przedmiot wprowadzono – marzyłem… Taniec…

 

A obok marzeń brzmiało mi jedno tango, które uwielbiam… ?

 

 

 

Odnosząc się do tego co nasz kochany pan profesor napisał… Myślę, że jedno z Pana marzeń w małym kawałku się spełniło. Marzenie o uczniach, którzy czekaliby z niecierpliwością na takie zajęcia… a w tym utwierdza nas kolejna refleksja.

 

 

 

Tomek pisze:

 

Dzięki tangu mogę nauczyć się czegoś pożytecznego, dodatkowo mam możliwość lepszego zagospodarowania swojego wolnego czasu, a nie bezsensownego marnowania go na granie w gry. Zajęcia są prowadzone bardzo ciekawie, humorystycznie i profesjonalnie. Tango dodatkowo zaczęło mnie interesować. Z dużą niecierpliwością czekam na poznanie kolejnych figur w tańcu.”

 

Uwierz mi Tomku– my również.

 

Tomek dopiero zaczął swoją przygodę z tangiem, a może i swoją przyszłą drogę?

 

 

 

Kamil pisze:

 

Dzięki zajęciom tanga nawiązałem wiele znajomości i ciągle mogę poznawać innych. Zacząłem też kształtować swoje poczucie rytmu oraz poprawiłem swoją motorykę. Oprócz tego pragnę dodać, iż jest to znakomity sposób na spędzenie czasu z innymi ludźmi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym też będę mógł uczęszczać na zajęcia.”

 

 

 

A teraz coś innego!

 

Pewnego dnia zostałam zapytana, czy fraszki mogą być. Mogą! – odrzekłam.

 

A oto one:

 

Tańczące ciało – instrumentem sztuki

 

zaproś moje do tej nauki”

 

 

 

Co tancerz ma na myśli

 

kiedy mu się tango przyśni?

 

Ona nie jest zaskoczona

 

więc szybko otwiera ramiona

 

- Krzysztof Mycek
Cor et Animus

 

Zostawię to każdemu do interpretacji.

 

 

 

"Emil" pisze:

 

O zajęciach dowiedziałam się ze strony internetowej XIVLO.

 

Przy wyborze szkoły nie miałam problemu. Wiadomość o prowadzeniu tych zajęć również spowodowała, że wybrałam tę szkołę bez zastanowienia. Już od pierwszych zajęć prowadzonych przez P. Szopę zakochałam się w tangu. Regularne uczęszczanie na treningi utwierdziło mnie w przekonaniu, że to są moje ulubione zajęcia pozalekcyjne.

 

Mimo wielu nieudany prób wykonania danej figury, profesor nie poddawał się i do skutku tłumaczył i pokazywał te ćwiczenia. Pierwsza udana próba… druga… trzecia i kolejne! Sukces!

 

Pana Szopę bardzo motywowały nasze postępy. Co mi dają te zajęcia?

 

Jest to dla mnie czas w którym zapominam o wszystkich problemach i mogę skupić się tylko na tańcu.”

 

 

 

A teraz kolejna refleksja doświadczonego już Szymona J. Gdy to przeczytałam, dowiedziałam się jak długą drogę musiał przejść.

 

 

 

 

 

Szymon pisze:

 

Tango i ja”

 

Zaczęło się od zobaczenia ogłoszenia i pójścia na pierwsze lekcje. Na początku byłem ja i mój kolega Janek, który tańczył z moją koleżanką z klasy, ale był ktoś jeszcze. Na pierwszych zajęciach siedziałem i patrzyłem jak inni tańczą, bo nie wychodziło mi na początku, ale w końcu udało mi się. O ile dobrze pamiętam to pierwsza moja partnerka była z równoległej klasy i dobrze mi się z nią tańczyło, ale ona zrezygnowała.

 

Po tym miałem tylko ćwiczenia na dysocjację i układanie stołów. Zdarzyło mi się też zatańczyć z panią Izą. Po pierwszych zajęciach nie wiedzieliśmy jak ustawić ławki i krzesła, ale w końcu udało się. Niestety po jakimś czasie tango skończyło się z powodu braku partnerek, ale to jeszcze nie koniec. W następnym roku znowu ja z Jankiem wróciliśmy na tango z nowymi osobami. Doszły trzy dziewczyny i dwóch chłopaków, chyba tak. Wiem, że mój wierny druh tańczył z jedną z tych dziewczyn, a ja raz z jedną i drugą, ale ta druga miała później partnera.

 

Potem mój wierny kolega zmienił partnerkę, a jego partnerka poszła do innego partnera i zostałem ze słupem, gdzie znów ćwiczyłem dysocjację. Kiedyś przyszli do nas gimnazjaliści, albo licealiści i zapytali czy profesor Szopa, nasz nauczyciel tanga, mógłby nauczyć ich tańczyć poloneza. Profesor ich nie uczył poloneza, ale tanga, na którym byłem. Po tych wydarzeniach tango znowu się skończyło i mój kolega powiedział, że za rok może się już nie pytajmy czy tango będzie. Ja poszedłem na tango i dobrze, że tak się stało, bo są to jedne z lepszych zajęć w tym roku, mam z kim tańczyć! Doszło trzech chłopaków i pięć dziewczyn, jest jeszcze para w wieku pana profesora Szopy. Niektóre z dziewczyn odeszły już, szkoda. Przez te trzy lata było krucho, ale w końcu mam partnerkę, z którą się dogadujemy i na zajęciach mamy ciekawe osoby. Warto było czekać na te chwile, ale mam nadzieje, że to nie koniec. Dzięki tangu wiele rzeczy poznałem o tańcu i o relacji z drugą osobą w tańcu, a to dzięki świetnym nauczycielom, pani Izie i profesorowi Szopie.

 

Piękna, prawda?

 

 

 

Na koniec zostawiłam refleksję, która na długo zapadnie mi w pamięć… Bez zbędnych słów.

 

 

 

Pani Renata i Krzysztof piszą:

 

Tango argentyńskie – rodzaj muzyki i taniec związany z miastem zapoczątkowany w Argentynie i w Urugwaju. Wykonywany zazwyczaj przez orkiestrę tanga. Charakterystycznym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon.

 

Klasyczne tango argentyńskie jest tańcem charakteryzującym się improwizacją i bliskością partnerów. Liryka tang, pisana często wlunfardo, wyraża zazwyczaj smutek lub zawód miłosny. Jeden z najwybitniejszych poetów tanga Enrique Santos Discépolo nazwał tango smutną myślą, którą się tańczy.

 

Tak o tangu pisze Wikipedia. Ale nie jest smutno na warsztatach tanga argentyńskiego w XIV LO, tu tańczy się, myśli się, uśmiecha. Przychodzą młodzi ludzie, uczniowie, Gimnazjum i Liceum, którym „się chce” zrobić coś dla siebie, ale wspólnie z innymi. Zadbać o dobrą sylwetkę, umuzykalnić się, zdobyć umiejętność interpretacji muzyki tańcem. Na tych zajęciach widać ich zaangażowanie. Nie sztuczne, wymuszone, ale takie prawdziwe. Nam, starszym od nich o kilka dekad, przebywanie w ich towarzystwie sprawia wiele przyjemności, ponieważ traktują nas jak współuczestników, a nie jak intruzów. Kiedy ostatnio przez kilka tygodni Warsztaty nie mogły się odbywać, brakowało nam ich. A sms od Pana Jerzego: „Jutro tańczymy”, sprawił nam wielką radość. Radość poznawania nowych elementów tanga, które z zaangażowaniem i pasją przekazują nam jego wielcy miłośnicy Państwo Izabela i Jerzy Szopa.”

 

 

 

A teraz moje wspomnienie J

 

Przeżyliśmy tyle wspólnych chwil , myślę, że już mogę to głośno powiedzieć.

 

Traktuję Was współuczestników jako” taneczną” rodzinę. Zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne zajęcia, bo wracam z uśmiechem i niedosytem w sercu.

 

Pamiętam pierwsze zajęcia… tę nieśmiałość i strach w oczach.

 

Jedynym podparciem wtedy był dla mnie pan Szopa, gdyż zaprosił mnie na pierwsze zajęcia, a znałam go z wcześniejszych lat. Nie znałam osób, które dookoła mnie się znajdowały, ale poznałam cudownego partnera, który rozumie „gorsze” dni i z którym dobrze mi się rozmawia. Pamiętam jak cieszył się, że akurat na mnie trafił, ja byłam innego zdania. Myślałam, że ucieknę po pierwszych zajęciach, bo bałam się że nie zdołam zadaniu. Jednak po pierwszym zatańczeniu kroków podstawowych czułam niedosyt… I chęć dalszej nauki. Zakochałam się w tym jak pan profesor prowadzi naszą ukochana panią Izabelę, której kiedyś bardzo się obawiałam. Pamiętam gdy wchodziła z gracją do świetlicy, zastanawiałam się jaka jest i czy nas lubi. Była wymagająca i nadal jest. Pamiętam jej krytyczne spojrzenie, pomimo tego, że spoglądała z daleka uginały mi się nogi, ale strach łagodził pan Szopa, swoim łagodnym uśmiechem i żartami.

 

Dzisiaj nie wyobrażam sobie bez nich zajęć. Pani Izabela jest cudowną kobietą, która ma duże poczucie humoru, dba o szczegóły (tak samo jak ja!) Miałam przyjemność spotkać ją poza warsztatami, tak ciepło mnie przywitała! Cieszę się, że mogę być częścią tych warsztatów, bo tu możemy pobyć ze sobą, Cieszyc się ze sobą i najważniejsze być sobą!

 

Mam nadzieję że nasza „tangowa” przygoda i to co robimy się nie skończy. Ba!

 

A nawet zainteresujemy tym więcej osób! Bo kochamy to co robimy.

 

A to jest najważniejsze, nie postępy czy talent, ale to ile serca wkładamy w naszą pracę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 High School Rights Reserved.

Oferta edukacyjna 2016/2017