Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

XIV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

XIV Liceum Ogólnokształcące od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem AFS Polska Programy Międzykulturowe. Młodzież naszego LO wraz z Uczniami z innych krajów spotyka się, rozmawia, wspólnie działa. Do tej pory organizowane były spotkania w ramach współpracy Międzypokoleniowej i Międzykulturowej- gotowano dania z każdego zakątka świata, z której przybyli nasi Zagraniczni Przyjaciele (Włochy, Turcja, Stany Zjednoczone, Francja…), rozmawialiśmy o świątecznych zwyczajach, tradycjach, organizowaliśmy wspólne przedsięwzięcia, dzięki czemu zawiązały się liczne międzynarodowe przyjaźnie. W tym roku w murach naszej szkoły mogliśmy gościć Vittorię z Włoch, która uczyła się w klasie 2a.

Teraz niestety, ze względu na epidemię koronawirusa, nie możemy spotykać się z naszymi Przyjaciółmi z AFS, jednak mamy nadzieję, że szybko uda się powrócić do normalności i ponownie gościć w Polsce Uczniów z różnych krajów.

Aby lepiej poznać Stowarzyszenie AFS Polska, zapraszamy do spotkania on-line na zoomie, które odbędzie się w środę, 13 maja, o godz. 11.00

https://us02web.zoom.us/j/81233658568?pwd=aUhnd1JFRENRck4rRG45YWZzNXFJZz09

Zapraszamy też do zapoznania się z informacjami o AFS na stronie internetowej: https://poland.afs.org/newsfeed/

Być może ktoś z Was zechce dołączyć się do AFS POLSKA? Zapraszamy

Inne przydatne linki:

http://poland.afs.org/

https://www.facebook.com/afspoland/

https://www.instagram.com/afs_polska/

https://twitter.com/afspoland

https://www.instagram.com/p/BFt3xZSuDQp/?taken-by=afs_polska

https://www.youtube.com/channel/UCVqx1alw65BqQMNIWRWdsaQ

XIV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie w ramach Programów Międzykulturowego i Międzypokoleniowego już od lat współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 119, Centrum Aktywności Seniora „Nie dzieli nas wiek”, AFS Polska, TPD „Chatką Puchatka” oraz Programem Aktywności Lokalnej „Azory”.

14 grudnia 2019 roku w sobotnie przedpołudnie, w murach naszego liceum, odbyło się po raz kolejny Uroczyste Podsumowanie Współpracy.  Na początku spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej 119, pod czujnym okiem Pani Marii Michalik, przedstawili piękny, wzruszający, świąteczny Teatr Cieni. Następnie młodzież przebywająca w Krakowie w ramach wymiany międzykulturowej AFS, opowiedziała o tradycjach świątecznych w ich krajach, m. in. we Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Tajlandii i jako ostatni uczniowie z SP 119 opowiedzieli o naszych rodzimych zwyczajach. Kolejnym ważnym punktem spotkania była wizyta Gościa z Koła Podbiegunowego- Mikołaja, który wszystkich hojnie obdarował, a na koniec kosztowano Wigilijnych smakołyków. 

Mimo iż spotkanie miało charakter podsumowujący, to nie koniec współpracy, na naszych uczniów czeka jeszcze mnóstwo wyzwań i wspólnych działań w ramach Programów Międzypokoleniowych i Międzykulturowych.

 

 
 
 

ciąg dalszy nastąpi...

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 20.03 do 29.03. 2019 (10 dni) odbędzie się wyjazd grupy uczniów ZSO nr 5 pod opieką nauczycielek: mgr Beaty Gutowskiej i mgr Alicji Ryś w ramach wymiany polsko - niemieckiej do Berlina.


Wizyta uczniów niemieckich w Krakowie będzie miała miejsce w czerwcu tego roku.

Wymiana odbywa się pod hasłem „Kulturalna różnorodność – młodzież w akcji - taniec, sztuka i śpiew łączą. Komunikacja, partycypacja i integracja młodzieży z trzech krajów razem w Berlinie”. Oprócz udziału w trójstronnym spotkaniu z uczniami z Niemiec i z Wołgogradu z Rosji, na naszych uczniów czeka zwiedzanie atrakcji turystycznych Berlina, przejście ścieżkami polskimi po Berlinie oraz udział w warsztatach: tańca, plastycznych, kickboxingu oraz tworzenia komiksów. Ponadto zaprezentują oni Polskę jako kraj i przydzielą zadania do wykonania dla niemieckiej i rosyjskiej grupy podczas pracy na stacjach. Sami także będą poznawać inne kraje poprzez zabawę. Wymiana ma na celu zbliżenie młodzieży sąsiedzkich krajów, wzajemne poznanie swych zainteresowań, poglądów na życie oraz kształtowanie przyjacielskich stosunków.
Przed naszym wyjazdem odbyło się w Krakowie spotkanie przygotowawcze dyrektorów obu szkół: pani dyrektor Marioli Reguły i pana dyrektora Mutschischka oraz nauczycielek: pani Tatiany Fitzner oraz pani Beaty Gutowskiej, pani Alicji Rys i pani Anny Montgomery .
Mamy nadzieję na początek cyklicznych corocznych spotkań.

Beata Gutowska

Copyright © 2022 XIV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie Rights Reserved.

Oferta edukacyjna 2016/2017